gniazdo hermetyczne IP54

Jakie gniazdo hermetyczne wybrać do firmy?

Gniazda hermetyczne, czyli odporne na kontakt z wodą i zapylenie.

Jakie są klasy hermetyczności i stopnie szczelności?

Zacznijmy najpierw od wyjaśnienia czym są stopnie hermetyczności oraz szczelności. Te parametry określają w jakich warunkach dane urządzenie może prawidłowo pracować. Odnosząc się do osprzętu elektrycznego, jakim są gniazda i łączniki czy rozdzielnice stosujemy oznaczenie IP. Jest to oznaczenie, które stosuje się międzynarodowo (International Protection Rating) dla określenia stopnia ochrony danego urządzenia przed ciałami stałymi i wodą.

Stosowane oznaczenia klasy ochronności

Do prawidłowego określenia klasy stosujemy oznaczenie IP oraz dwie cyfry następujące po sobie. Pierwsza cyfra określa ochronę przed ciałami stałymi druga przed wodą. Pominiemy urządzenia bez żadnej ochrony i zaczniemy od urządzeń w stopni IP20. Poniższy artykuł w skrócie opisze stopnie szczelności i wskaże produkty jakie używa się do poszczególnych miejsc w firmach w zależności od wymaganych warunków.

Stopień IP20 oraz IP21

Większość urządzeń elektrycznych, w tym osprzęt elektryczny posiada stopień IP 20. Oznacza to, że urządzenie ma obudowę i zapewniona jest ochrona przed dotknięciem palcem oraz przed przedostawaniem się do wnętrza ciał obcych. Co do ochrony przed wodą jest parametr 0.

W tych przypadkach zachowana jest ochrona przed dotknięciem palcem do urządzenia, natomiast nie ma zapewnionej ochrony przed wilgocią. Tego typu osprzęt jest, ze względu na bardzo niski stopień ochrony sporadycznie wykorzystywany przez przemysł. Przykładami takiego osprzętu mogą być popularne w domach i gniazdka i łączniki lub zdalne gniazda sterowane pilotem.

Kolejnym spotykanym oznaczeniem jest 21, czyli zachowujemy ochronę przed przedostawaniem się wody przy kroplach opadających pionowo.

Stopień IP40 i IP44

Następnie, na rynku pojawiają się rozdzielnice na bezpieczniki często stosowane w garażach lub innych pomieszczeniach gospodarczych w stopniu IP40. Oznacza to ochronę przed dotknięciem drutem oraz przed przedostawaniem się do wnętrza ciał obcych stałych o średnicy mniejszej niż 2,5 mm i większej niż 1 mm.

Jednym z najpowszechniej występujących stopni szczelności i hermetyczności jest stopień IP 44. Oznacza to, że do ochrony przed dotknięciem drutem oraz przed przedostawaniem się do wnętrza ciał obcych stałych o średnicy mniejszej niż 2,5 mm i większej niż 1 mm dochodzi jeszcze szczelność dotycząca wody.

Druga „czwórka” informuje o ochronie przed przedostawaniem się wody przy rozbryzgiwaniu się wody na obudowę z dowolnego kierunku. Nie bez przyczyny mowa tu o dowolnym kierunku. Niższe stopnie 2 i 3 odnoszą się do kąta padającej na urządzenie wody. Urządzenia te narażone są na kontakt z wodą, jeśli ta będzie padać w innych niż wskazane kierunki.

W przypadku gniazd elektrycznych ze stopniem IP44 mamy już do czynienia z klapkami zakrywającymi samo gniazdo gdy nie jest podłączone. Na poniższych zdjęciach widzimy gniazdo i wtyczkę jednofazową gumową w kolorze czarnym. Dzięki zastosowaniu pierścienia wokół nasady wtyczki ten zestaw nawet po podłączeniu zachowuje stopnień hermetyczności IP44.

Stopień IP54

W przypadku tego stopnia szczelności mamy ochronę przed dotknięciem drutem oraz przed przedostawaniem się do wnętrza ciał obcych stałych o średnicy mniejszej niż 1 mm. Warto zwrócić uwagę na gniazda i łączniki natynkowe z firmy Karlik seria Junior. Produkty z tej serii, jako jedne z niewielu na rynku mają stopień IP54. Występują w kilku kolorach: biały, czarny, szary i brązowy.

Produkty z tej serii nasi klienci stosują przede wszystkim w miejscach o podwyższonym poziomie zapylenia i wilgoci. Większość podobnych produktów występuje w stopniu IP44. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach narażonych na zapylenie, jak garaże, warsztaty, magazyny. W miejscach, w których występuje wyższa wilgotność, jak tarasy czy zadaszone altany również te produkty znajdują zastosowanie.

Stopień IP55

Te stopień występuje w gniazdach z serii AQUANT marki Elektro-plast Nasielsk. Cyfra 5 oznacza ochronę przed przedostawaniem się wody przy oblewaniu strumieniem wody o natężeniu do 12,5l/min z dowolnego kierunku. Produkty z tej serii nadają się szczególnie do pomieszczeń o podwyższonym zapyleniu i wilgotności, jak hale, pralnie czy obiekty gastronomiczne Mimo podwyższonej hermetyczności po podłączeniu wtyczki klapka gniazdka pozostanie otwarta, co drastycznie wpływa na obniżenie stopnia hermetyczności.

Stopień IP65 i IP66 (gniazdo hermetyczne z wpiętą wtyczką)

Przy szczelności na poziomie IP 65 podwyższeniu w stosunku do poprzedniego stopnia IP55 podlega ochrona przed pyłem, w takim stopniu, że urządzenie staje się pyłoszczelne. Stopień ten posiada bardzo wiele urządzeń. W potocznym rozumieniu określa się jako hermetyczne, typu oprawy świetlówkowe, puszki łączeniowe natynkowe czy rozdzielnice elektryczne.

Szczególną uwagę chcemy poświęcić na rodzinę gniazd i łączników hermetycznych marki Scame seria PROTECTA. Jako jedne niewielu na rynku występują one w klasie szczelności IP66. W tym produkcie zapewniona jest ochrona przed przedostawaniem się wody przy oblewaniu silną strugą wody, czyli do 100l/min.

Każde gniazdo lub mechanizm włącznika mogą zostać zamontowane na dwa sposoby podtynkowy oraz natynkowy. Do montażu natynkowego potrzebujemy jeszcze dodatkowej puszki, na której następnie mocujemy odpowiedni mechanizm.

Ogromnym atutem gniazd w tej serii jest system uszczelek i pianek, dzięki którym mamy możliwość zachowania powyższej hermetyczności z wpiętą wtyczką kątową.

Potrzebujesz pomocy przy doborze
osprzętu elektrycznego?
Odezwij się do nas.
Pomogliśmy już wielu klientom.
skonieczni@skonieczni.pl
570 809 090