Jaka mata grzewcza w firmie i domu? Ogrzewanie podłogowe.
Obecnie coraz częściej nasi klienci przy budowie domu, wykańczaniu mieszkania czy przy remoncie swoich firm decydują się na ogrzewanie podłogowe. Po decyzji o wyborze elektrycznego ogrzewania podłogowego pojawia się pytanie co wybrać. Czy ma zostać zainstalowana mata grzewcza, folia czy kabel grzejny? Takie ogrzewanie może mieć dwojaki charakter, czyli jako podgrzewanie podłogi celem zwiększenia komfortu użytkowanych pomieszczeń lub jako jedyny system grzejny w domu bądź w firmie.
Jak wybrać właściwy system ogrzewania podłogowego?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe przybiera kilka form. Każde z urządzeń grzewczych dostępne w naszej hurtowni występuje w kilku mocach na m2, a każde rozwiązanie nadaje się do różnych pomieszczeń i wymaga innego montażu.
Mata grzewcza czy kabel grzewczy?
Ogrzewanie podłogowe bez montażu w wylewce można zrealizować za pomocą maty lub folii grzewczej. Mata grzewcza jest najpopularniejszym rozwiązaniem do niedużych powierzchni do ok. 19 m2, a montowana w kleju pod terakotą. Folia grzejna stosowana jest bardzo cienka, przez co przeznaczona jest do paneli drewnianych i laminowanych bądź do ogrzewania sufitowego. Natomiast kabel grzejny montowany w warstwie wylewki nadaje się do ogrzewania większych powierzchni.
A co jeśli jest podłoga z mikrocementu lub żywica epoksydowa? W tym przypadku należy zamontować kabel grzejny w warstwie wylewki lub matę grzejną zatopioną na ok. centymetr wylewki betonowej, tak aby przewód nie miał kontaktu z chemią stosowaną przy podłogach z mikrocementu lub żywicy epoksydowej.
W tym artykule skupimy się na dwóch pierwszych rozwiązania z zakresu ogrzewania podłogowego, czyli na matach grzewczych oraz na foliach grzejnych.
Zalety maty grzewczej w domu.
Zastosowanie maty grzewczej w pomieszczeniu ma wiele zalet, takich jak:
- gwarancja optymalnego rozkładu temperatur w pomieszczeniu,
- mata grzewcza w domu czy folia grzewcza jest niewidoczna co daje swobodę w aranżacji wnętrza
- bezpieczeństwo dla alergików ze względu na eliminację unoszenia się kurzu
- łatwość i szybkość montażu przez co instalator wykonuje taką pracę w krótkim czasie
- prostota obsługi dzięki regulatorowi temperatury, nie wymaga konserwacji
Mata grzewcza. Dostępne moce, sposób montażu, zastosowanie w pomieszczeniach.
Mata grzejna występuje w mocach 80, 100, 150 oraz 160 W na metr2. System ten głównie stosowany jest przez montaż w kleju pod płytkami ceramicznymi, gresem i kamieniem, dzięki czemu czas nagrzewania posadzki jest bardzo krótki. Maty 150 oraz 160 W są stosowane w takich pomieszczaniach, jak kuchnie i łazienki. Mogą służyć jako główny system grzejny w pomieszczeniu. Natomiast maty o mocach 80 i 100 W przeważnie stosowane są jako dogrzewanie podłóg.
Krótki przewodnik montażu maty grzewczej:
- Sprawdzić ciągłość żył grzejnych, rezystancję obwodu grzejnego (porównanie z wartościami na metce maty) oraz rezystancję izolacji (miernikiem induktorowym napięciem pomiarowym minimum 500 V) – wartość powinna być zgodna z odpowiednią normą.
- Wykonać w posadzce rowek na rurkę do czujnika temperatury (w komplecie z matą). Rurka jest prowadzona do puszki podtynkowej (w komplecie z matą) termostatu na ścianie. W podłodze rurka powinna przebiegać wzdłuż, pomiędzy przewodami grzejnymi.
- Oczyścić i wyrównać powierzchnię, usunąć ostre krawędzie i następnie zagruntować posadzkę.
- Zainstalować rurki na czujnik oraz przewody zimne. Obie rurki doprowadzić do puszki, w której umieszczony będzie termostat. Wprowadzić przewody zasilające maty do rurki osłonowej.
- Rozwinąć matę zgodnie z kierunkiem ułożenia.
- Jeżeli konieczne jest pozostawienie wolnego pola pod stałą zabudową, wyciąć fragment siatki maty (NIE PRZECINAĆ PRZEWODU!) i wyplecionym przewodem grzejnym wykonać odstęp
- Gładką kielnią nałożyć warstwę zaprawy klejowej z atestem do ogrzewania podłogowego.
- Na małych powierzchniach (do 4m2) można rozpocząć niezwłocznie układanie płytek podłogowych. Na większych powierzchniach odczekać 24 godziny.
Potrzebujesz pomocy przy doborze elektrycznego ogrzewania?
Odezwij się do nas.
Pomogliśmy już wielu klientom.
skonieczni@skonieczni.pl
570 809 090
Folie grzejne. Dostępne moce, sposób montażu, zastosowanie w pomieszczeniach.
Dzięki zastosowaniu elektrycznych folii grzejnych możemy uzyskać komfortowe dogrzewanie podłóg wykończonych panelami drewnianymi, laminowanymi lub wykładziną przy pływającej konstrukcji podłogi.
Występuje również system folii o grubości 0,3mm do stosowania w ogrzewaniu sufitowym, w konstrukcji sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. Dostępne szerokości folii 40cm i 50cm umożliwiają dopasowanie punktów mocowania do rozstawu profili montażowych konstrukcji sufitu.
Zalety stosowania folii:
- grubość tylko 0,3 mm
- ciepło jest przekazywane głownie przez promieniowanie. Dzięki temu jest prawie idealny rozkład temperatury w pomieszczeniu, duży komfort cieplny i dodatkowo efekt ciepłej podłogi.
- dowolna długość, możliwość cięcia co 2,3 cm
- odporność na uszkodzenia mechaniczne, przewiercenia lub przedziurawienia
- grafitowy element grzejny
- niska temperatura podłogi (do 28°C) lub sufitu (35-40°C) gwarantuje bezpieczeństwo
- szerokość 100 cm
- moce jednostkowe 80 W/m²
Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne jest drogie?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga dużego nakładu pracy, montaż mat i folii następuje w kleju do terakoty. Dlatego koszt robocizny nie będzie wysoki. Co do kosztu materiałów, to przykładowe ceny możecie znaleźć w naszym sklepie internetowym. Do kompletu z matą lub folią należy dołączyć termostat ścienny. Może on mieć prostą formę z mechanicznym pokrętłem lub bardziej zaawansowaną z panelem dotykowym i sterowaniem Wi-Fi.
Jeśli chodzi o zużycie energii, to w zależności od wybranej maty może ona pobierać od 80 do 160 W na metr kwadratowy powierzchni. Dzięki czujnikowi podłogowemu lub napowietrznemu możemy swobodnie regulować temperaturę jaką chcemy osiągnąć i utrzymywać.
Dzięki współpracy z firmą Fenix Polska jesteśmy w stanie nawet w ciągu kilku godzin od zapytania naszego Klienta przesłać wstępną propozycję produktową i cenową.